Przejdź do głównej zawartości

Mydło Aleppo

 Skąd wzięło się mydło Aleppo?

Aleppo to miasto w Syrii, które jest nieprzerwanie zamieszkiwane od co najmniej 1800 r. p.n.e., chociaż początki osadnictwa w tym rejonie sięgają już 6 tysiąclecia p.n.e. To miasto z bogatą historią, a jego najsłynniejszym zabytkiem jest cytadela Kalat Halab. W mieście tym i jego okolicach już w starożytności opracowano recepturę oraz metody wytwarzania mydła z oleju laurowego i oliwy z oliwek. Dzisiaj mydło to nazywamy mydłem Aleppo, mydłem Alep, mydłem Ghar lub najprościej mydłem laurowym. Do Europy mydło to zostało sprowadzone przez francuskich krzyżowców w czasie krucjat w XIV wieku, chociaż już starożytni Rzymianie znali to mydło. W samym Aleppo i jego okolicach znajduje się wiele manufaktur, w których wytwarzane jest to mydło. Do dzisiaj produkowane jest według tradycyjnych receptur. Jest to mydło naturalne, wytwarzane z olejów roślinnych. Klasyczne mydła z Aleppo wytwarzane są tylko z oleju laurowego i oliwy z oliwek z dodatkiem wody i wodorotlenku sodu. Nie zawierają żadnych tłuszczów zwierzęcych, konserwantów, barwników czy substancji zapachowych. Mogą być stosowane do mycia twarzy, całego ciała oraz włosów. Wygląd mydeł nie jest atrakcyjny i znacznie odbiega od tych, które możemy znaleźć na półce w niemal każdym sklepie. Mają najczęściej postać chropowatej kostki w kolorze brunatno-piaskowym. Po jej przekrojeniu widać jednak, że mydło w środku pozostaje zielone. Obecnie dostępne są także mydła zawierające olejki innych roślin bądź ekstrakty roślinne, która mają uczynić mydła jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla ich użytkowników.

Jak powstaje mydło Aleppo?

Proces produkcji mydła przez wieki nie uległ zmianie. Mydło to wytwarzane jest tylko w ciągu trzech miesięcy, od listopada do lutego. Właśnie wówczas jego producenci mają do dyspozycji świeżą oliwę i świeży olej laurowy, który decyduje o wyjątkowości mydła Aleppo. Produkcja zaczyna się od tego, że oliwę z oliwek z dodatkiem wody morskiej (zawarta w niej sól konserwuje mydło) oraz wodorotlenkiem sodu umieszcza się w wielkich kadziach i podgrzewa się doprowadzając do wrzenia, Takie gotowanie może trwać nawet trzy dni. W jego efekcie następuje odparowanie nadmiaru wody, a oliwa wraz z ługiem i pozostałą wodą tworzą maź, do której następnie dodaje się olej laurowy. W ten sposób powstaje gęstą, zieloną masa, z której powstanie mydło. Następnie taką masę wylewa się na podłogi wyłożone woskowanym papierem. Tam masa stygnie i zastyga. Po wstępnym zastygnięciu, gdy masa znajduje się jeszcze na podłodze, kroi się ją ręcznie na kostki. „Ręcznie” to jednak mało precyzyjne określenie, bo nogi rzemieślników też biorą w tym udział. Możecie to zobaczyć na poniższym filmie, gdzie pokazano cały proces produkcji mydła. Po pokrojeniu każda zostaje ostemplowana znakiem producenta. Pokrojone i ostemplowane kostki przenoszone są następnie do pomieszczeń, w których leżakują i suszą się. Kostki te układane są w cylindry i pozostawione są na czas od 3 miesięcy do nawet roku Proces leżakowania mydła zwany jest także dojrzewaniem bądź jego starzeniem. Najbardziej widoczną zmianą zachodzącą podczas starzenia jest zmiana koloru kostek mydła. Z koloru zielonego zmieniają się na kolor brunatno-piaskowy. W trakcie suszenia mydło traci dużą część wody i staje się twarde. Dzięki temu mydło jest bardziej wydajne.

W XX wieku zaczęto produkować mydła Aleppo metodą na zimno i wówczas zaczęto modyfikować receptury, by mydła stały się bardziej atrakcyjne. Do mydeł zaczęto dodawać różnorodne zioła oraz olejki eteryczne.


Oryginalne mydło Aleppo unosi się na wodzie – prawda czy mit?

Niestety to tylko mit. Wprawdzie większość oryginalnych mydeł Aleppo unosi się na wodzie, ale są także takie, które będą częściowo tonąć lub opadać na dno. Od czego to zależy? Od ilości powietrza uwięzionego w mydle podczas jego wytwarzania. Ma to miejsce podczas przenoszenia masy mydlanej z kadzi i potem wylewania jej na podłogę. Jeśli czyni się to tradycyjną metodą czyli przez ręczne czerpanie z kadzi i potem wylewanie na podłogę, to w masie może być więcej powietrza, które sprawi, że kostka będzie unosić się na wodzie. Jeśli czyni się to sposób mechaniczny (transportowanie masy przez szlauch) może okazać się, że w masie będzie mniej powietrza i wówczas mydło może częściowo tonąć. Identycznie będą zachowywać się mydła Aleppo produkowane metodą na zimno.

Dlaczego warto wypróbować mydło Aleppo? - Zalety mydła Aleppo:

  • jest produktem naturalnym i biodegradowalnym

  • nie zawiera sztucznych barwników, substancji zapachowych czy konserwantów

  • może być używane do pielęgnowania skóry dzieci, także niemowląt

  • jest idealne do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, zdrowej i z problemami dermatologicznymi

  • dzięki zastosowaniu oleju laurowego posiada właściwości antyseptyczne

  • dzięki oliwie z oliwek ma właściwości nawilżające i jest delikatne dla skóry

  • można go używać do mycia skóry głowy i włosów, potrafi poradzić sobie z łupieżem.Które mydło Aleppo wybrać?

Powszechnie sądzi się, że o jakości mydła Aleppo decyduje ilość zawartego w nim oleju laurowego. Twierdzenie to nie do końca jest prawdziwe, gdyż jakość mydła zależy od jakości składników użytych do jego wyrobu. Zawartość oleju laurowego ma drugorzędne znaczenie. Zależność pomiędzy ilością oleju laurowego i oliwy z oliwek w mydle jest prosta: im mydło zawiera więcej oleju laurowego, tym ma więcej właściwości leczniczych tj. antyseptycznych i regenerujących, a im większa w nim zawartość oliwy z oliwek, tym posiada ono więcej właściwości nawilżających i odżywczych.

Na rynku dostępne są mydła zawierające od 0 do 70% oleju laurowego. Sporadycznie można spotkać mydła zawierające większą zawartość oleju laurowego. Wybierając mydło powinniśmy kierować się tym jaki jest stan naszej skóry.

Jeśli nie mamy żadnych problemów ze skórą to właściwym będzie mydło zawierające 10 - 25% oleju laurowego.

W przypadku skóry chorej lub skłonnej do zmian dermatologicznych (wypryski, trądzik, egzema, łuszczyca, zakażenia grzybiczne itp) powinniśmy stosować mydła zawierające większe ilości oleju laurowego - od 40% wzwyż.

Mydła nie zawierające oleju laurowego lub zawierające małe jego ilości (do 10%) przeznaczone są dla osób, które często korzystają z mydła, nie mają żadnych problemów ze skórą oraz chcą ją właściwie nawilżyć i odżywić.

Powyższe zalecenia należy jednak skorygować o poniższe wskazania:

  • olej laurowy ma silne działanie antyseptyczne i regenerujące, ale w skrajnych przypadkach może uczulać. W razie chęci stałego korzystania z mydła Aleppo każdy powinien indywidualnie dobrać sobie mydło zawierające właściwą dla siebie zawartość oleju laurowego. Powinniśmy wówczas zacząć od stosowania mydła zawierającego mniejszą ilość oleju laurowego.

  • mydła zawierające duże ilości oleju laurowego doskonale wspomagają leczenie skóry, ale u niektórych osób mogą powodować jej wysuszenie. Wiąże się to z tym, że olej laurowy oczyszczając skórę, pozbawia ją delikatnej warstwy ochronnej. Dlatego podczas stosowania mydła Aleppo zawierającego dużą ilość oleju laurowego , zwłaszcza w początkowej fazie, konieczne będzie dodatkowe nawilżenie skóry

  • uwaga najważniejsza: Mydło Aleppo nie jest lekiem i nie może być traktowane jako środek zwalczający wszelkie choroby skóry. Jego stosowanie może wspomagać konwencjonalne leczenie skóry. Nie może ono być uważane za samodzielny środek do walki z trudnymi przypadkami chorobowymi.

Jak myć włosy mydłem Aleppo?

Wiele z Was pewnie słyszało o tym, że można myć włosy mydłem Aleppo, ale pewnie nie wszyscy wiedzą jak się za to zabrać. W internecie można znaleźć sporo porad na ten temat, ale nie zawsze są one przydatne, bo zwykle pochodzą od osób, które metodą prób i błędów dochodzą do "przepisu" na efektywne wykorzystanie mydła Aleppo w myciu włosów. Problemem jest już wybór właściwego mydła. Trudno wyczuć czy to ma być mydło ze średnią zawartością oleju laurowego (20-35%) czy może powinno mieć większą zawartość tego oleju. Mydeł Aleppo jest wiele na rynku. Różnią się nie tylko ilością oleju laurowego, ale także różnymi dodatkami (glinki kosmetyczne, składniki zapachowe, inne oleje itp). Które z nich wybrać? To pierwszy z problemów, przed którym stajemy. Umycie włosów mydłem Aleppo to dopiero początek. Mydło ma zasadowy odczyn i po jego użyciu należy zakwasić włosy. Robi się to poprzez ich przepłukanie kwaśną płukanką zrobioną z rozcieńczonego wodą octu, kwasku cytrynowego bądź soku z cytryny. Porad i opinii na ten temat jest dużo. Trudno wśród nich znaleźć jednak informację na temat stężenia tych kwaśnych substancji w płukance. Dobór mydła, a potem właściwe zakwaszenie włosów to dwa podstawowe problemy. Można znaleźć sugestie wskazujące, że mycie włosów mydłem Aleppo powinno być poprzedzone myciem "zwykłym szamponem". Inni sugerują odwrotną kolejność mycia. Same widzicie, że mycie włosów mydłem Aleppo to nie taka prosta sprawa.

Ja polecam Wam drogę na skróty i użycie szamponu z mydłem Aleppo. Na rynku jest ich sporo. Dobre recenzje zbierają szampony marki NAJEL. Firma ta oferuje trzy rodzaje tych szamponów: do włosów normalnych, suchych i tłustych. Można nabyć je w sklepie marsylskie.pl


Jakie mydło Aleppo jest najlepsze do skóry trądzikowej?

Wiele osób osób przekonanych jest o tym, że mydło Aleppo pozwala uporać się z trądzikiem. Przeglądając fora internetowe z pewnością niejednokrotnie każdy z Was widział sprzeczne ze sobą opinie dotyczące mydła Aleppo i jego skuteczności w walce z trądzikiem. Ja do tego typu opinii podchodzę bardzo ostrożnie i staram się zawsze skonfrontować je z opiniami osób zawodowo zajmujących się zwalczaniem trądziku czyli z dermatologami. Każdy dermatolog powie, że trądzik może mieć różny przebieg i z różnym nasileniem mogą występować jego objawy. W skrajnych wypadkach skuteczna walka z trądzikiem może wymagać zastosowania środków farmakologicznych, zmiany diety czy zmiany sposobów dbania o higienę. Ten ostatni aspekt wiąże się z zastosowaniem różnych środków myjących. Polecane są np. mydło dziegciowe, szare mydło, mydła zawierające wyciągi z ziół, olejki eteryczne itp. Wiele osób rozpisuje się o szczególnych właściwościach mydeł Aleppo, które skutecznie wspomagają proces walki z trądzikiem, a w przypadkach, gdy trądzik przebiega stosunkowo łagodnie, samodzielnie pomagają się z nim rozprawić. O wyjątkowości tych mydeł ma przesądzać zawarty w nim olej laurowy. Powszechnie sądzi się, że im mydło zawiera go więcej, tym jest skuteczniejsze. Ostrożnie należy podchodzić do tego twierdzenia. Pamiętać należy o tym, że olej laurowy w dużym stężeniu ma działanie antyseptyczne, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak w każdym przypadku zareaguje na niego nasza skóra. W związku z tym należy zacząć od stosowania mydeł zawierających stosunkowo niewiele tego oleju np. 20%. Z czasem można zacząć używać mydeł zawierających większe jego ilości, nawet powyżej 50%. Każdy indywidualnie powinien dobrać sobie mydło. Na rynku znajdziemy także mydła Aleppo zawierające dodatkowo inne składniki. Duże uznanie użytkowników zyskały np. mydło zawierające olej z czarnuszki (Nigella sativa), czerwoną glinkę czy błoto z Morza Martwego. W opisach skutków stosowania mydeł Aleppo powtarza się jedno stwierdzenie: "Skóra jest tak czysta, że aż piszczy :-)". To prawda. Mydła te pozwalają skutecznie oczyścić skórę i dbać o jej należyty stan. Nie ma jednak jednej uniwersalnej rady dotyczącej wyboru skutecznego mydła. Każdy sam musi spróbować wybrać właściwe dla swojej skóry mydło. Ja polecam zacząć od łagodnego mydła bez żadnych dodatków. Według mnie mydło zawierające 20% oleju laurowego byłoby dobre na początek. Duży wybór mydeł Aleppo jest w sklepie www.grandi.pl Z pewnością wybierzecie coś dla siebie.


Czy warto stosować żele pod prysznic z mydłem Aleppo?

Na rynku dostępnych jest wiele środków służących do mycia ciała. Mamy mydła w kostce, mydła w płynie, różnego rodzaju płyny i emulsje oraz żele pod prysznic. Wśród żeli pod prysznic także znajdziemy wiele ich odmian. Zdecydowana większość żeli, z którymi mamy do czynienia zawiera duże ilości produktów ropopochodnych, syntetycznych składników koloryzujących i perfumujących. Obowiązujące przepisy dotyczące kosmetyków dopuszczają do obrotu kosmetyki zawierające takie substancje, ale nie oznacza to, że są one przyjazne dla naszej skóry i nie mają wpływu na jej stan. Czytając skład takich żeli trudno oprzeć się wrażeniu, że lista substancji, z których je wytworzono jest stanowczo zbyt długa. Chyba większość z nas próbowała wielu różnych żeli pod prysznic i dopiero po długim czasie znaleźliśmy ten, który nam odpowiada. Rzadkością są sytuacje, gdy bez zastrzeżeń możemy używać każdego żelu pod prysznic. Wiąże się to z tym, że skóra każdego z nas w inny sposób reaguje na mieszankę składników tworzących żel. Dla skóry o wiele przyjaźniejsze są kosmetyki oparte na składnikach naturalnych. Ryzyko, że nasza skóra nie będzie ich tolerowała jest o wiele mniejsze niż w przypadku składników pochodzenia nienaturalnego. W żelu pod prysznic zawierającym mydło Aleppo głównymi składnikami są oleje używane do produkcji mydła Aleppo czyli oliwa z oliwek i olej laurowy. O zbawiennych właściwościach oliwy z oliwek i oleju laurowego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Żele pod prysznic zawierające te oleje nie są powszechne na naszym rynku, głównie z uwagi na słabo rozpowszechnioną wiedzę na temat mydła Aleppo oraz na cenę. Nie ma co ukrywać, że cena żelu pod prysznic zawierającego mydło Aleppo jest o wiele wyższa niż żeli dostępnych w sieciach drogerii czy dyskontach. Trzeba jednak wiedzieć także, że w parze z wyższą ceną idzie wyższa jakość.

W sklepach internetowych znajdziecie sporo żeli pod prysznic zawierających mydło Aleppo. Stanowi on alternatywę dla tradycyjnych mydeł Aleppo w kostce, a sposób jego użycia jest przyjazny dla użytkownika. Nie wszyscy przepadają za nieporęcznymi, dużymi kostkami mydła Aleppo.


Czy mydło Aleppo może być używane do prania odzieży?

Mydło Aleppo ma wiele zastosowań. Wszyscy wiemy, że można myć nim ciało i włosy. Nie każdy jednak wie, że świetnie nadaje się ono do prania odzieży. Nasze babcie używały do prania mydła szarego lub płatków mydlanych. Z czasem mydło i płatki odeszły w zapomnienie, gdy na rynku pojawiły się "nowoczesne" środki piorące. Czasami jednak takie "nowoczesne" proszki czy płyny do prania nie poradzą sobie z szczególnie uciążliwymi zabrudzeniami. Mam na myśli głównie tłuste plamy. Wówczas z pomocą przychodzi nam mydło Aleppo. Wystarczy miejsce z plamą zamoczyć w ciepłej wodzie i natrzeć mydłem Aleppo. Pozwalamy mydłu "popracować" trochę z plamą. Wystarczy natartą mydłem odzież odłożyć na kilka do kilkunastu minut. Następnie sami ręcznie zaczynamy zapierać plamę. Wiem, że w dobie pralek, które nas wyręczają, nie każdy do tego przywykł, ale czasami jest to konieczność. Taka ręczna przepierka zabrudzonego miejsca powinna skutecznie usunąć zabrudzenia. Sprawdzone to zostało już wielokrotnie :-)

W niektórych sklepach można spotkać "ekologiczne" proszki do prania, które w swoim składzie mają sproszkowane mydło Aleppo. Są także płyny do prania na bazie mydła Aleppo. Jeśli macie doświadczenia z praniem takimi środkami podzielcie się nimi w komentarzach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co zrobić, aby mydło w łazience nie zrobiło się miękkie i rozwodnione?

 W obecnych czasach mamy bardzo duży wybór mydeł w kostce. Zdecydowana większość z nich to mydła, które zawierają w sobie substancje utwardzające i zabezpieczające mydło przed nadmiernym rozmiękczeniem. Na rynku jest dostępnych jednak całe mnóstwo mydeł naturalnych, które takich substancji są pozbawione. Mydła takie pozostawione na dłuższy czas w mydelniczce czy na rancie zlewu bądź wanny potrafią „nabrać” wody i zmienić swoją konsystencję. Przestają być twarde, a stają się rozmiękczoną masą. Są wówczas nieporęczne i bardzo szybko się zużywają. Jak temu zapobiec? W internecie znajdziecie wiele mydelniczek, które miałyby temu przeciwdziałać. Każda z nich ma zapewnić swobodny odpływ nadmiaru wody z mydła oraz umożliwić jego wysuszenie. W teorii wszystko wygląda pięknie i prosto. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna. Wiele lat używam mydeł w kostce i wiem, że: nie powinno się zostawiać ich leżących na rancie zlewu czy wanny, nawet jeśli jest on specjalnie wyprofilowany, gdyż my

Dobre mydło. Co to jest?

  Wiele osób poszukuje dobrego mydła, ale ciężko im określić czym ono jest. Nie ma jakiejś ogólnej definicji, która gwarantowałaby nam wybranie jednego, najlepszego mydła spośród wielu, które są dostępne na rynku. Każdy szuka innego produktu i innych jego właściwości. Są tacy, którzy skupią się tylko na jego składzie, a inni będą szukali atrakcyjnej formy, pięknego koloru czy cudownego zapachu. Nie ma mydła idealnego. Każde z mydeł ma swoje zalety i wady. Wybierając mydło powinniśmy kierować się tym do czego ma nam służyć (mycie twarzy, rąk, całego ciała itp.), tym jaką mamy skórę (suchą, tłustą, naturalną, trądzikową itp.), jak często będziemy go używali (codzienne mycie twarzy, kilkukrotne mycie rąk w ciągu dnia itp.) oraz tym czy forma mydła, jego zapach czy kolor są dla nas istotne. Wskażmy więc cechy mydeł, które są ważne przy wyborze tych najlepszych. Jakie powinno być dobre mydło? Skuteczne – Szukając dobrego mydła powinniśmy skupić się na tym, by spełniało swoją podstawową r

Mydło z dziegciem z Newskaja Kosmetika

Czym jest dziegieć? Dziegieć to gęsta, smolista substancja powstająca podczas tzw. suchej destylacji drewna bądź kory drzew czy krzewów. Najczęściej spotykamy dziegieć sosnowy, brzozowy, bukowy i jałowcowy. Z uwagi na to, że ma on właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne był wykorzystywany w leczeniu chorób skóry np. łuszczycy. Obecnie stanowi składnik kosmetyków mających wpływać na choroby skóry. Najczęściej spotykamy go w mydłach przeznaczonych do skóry z problemami dermatologicznymi takimi jak łuszczyca czy egzema. Można spotkać go także w mydłach przeznaczonych do mycia włosów z łupieżem. Mydła z dziegciem posiadają bardzo charakterystyczny zapach przez wielu określany jako zapach smoły lub wędzarni. Jest to zapach silnie wyczuwalny, którego nie można pominąć. Przez wielu jest jednak lubiany. W ofercie polskich sklepów zarówno stacjonarnych jak i internetowych jest dość duży wybór mydeł zdziegciem . Jednym z najszerzej dostępnych jest mydło z dziegciem brzozowym produkowane prze