Przejdź do głównej zawartości

Dobre mydło. Co to jest?

 

Wiele osób poszukuje dobrego mydła, ale ciężko im określić czym ono jest. Nie ma jakiejś ogólnej definicji, która gwarantowałaby nam wybranie jednego, najlepszego mydła spośród wielu, które są dostępne na rynku. Każdy szuka innego produktu i innych jego właściwości. Są tacy, którzy skupią się tylko na jego składzie, a inni będą szukali atrakcyjnej formy, pięknego koloru czy cudownego zapachu. Nie ma mydła idealnego. Każde z mydeł ma swoje zalety i wady. Wybierając mydło powinniśmy kierować się tym do czego ma nam służyć (mycie twarzy, rąk, całego ciała itp.), tym jaką mamy skórę (suchą, tłustą, naturalną, trądzikową itp.), jak często będziemy go używali (codzienne mycie twarzy, kilkukrotne mycie rąk w ciągu dnia itp.) oraz tym czy forma mydła, jego zapach czy kolor są dla nas istotne. Wskażmy więc cechy mydeł, które są ważne przy wyborze tych najlepszych.

Jakie powinno być dobre mydło?

Skuteczne – Szukając dobrego mydła powinniśmy skupić się na tym, by spełniało swoją podstawową rolę czyli skutecznie myło nasze ciało, zmywało z niego nie tylko „naturalne” zanieczyszczenia, ale także radziło sobie z tymi bardziej kłopotliwymi zabrudzeniami. „Nowoczesne” mydła nie muszą być z założenia skuteczniejsze od znanych od dawna mydeł naturalnych, chociaż chemia działa cuda i stworzenie skutecznego mydła dla chemika nie wiąże się z żadnymi problemami. Do produkcji takiego mydła używa się sporych ilości sztucznych dodatków, które bardzo często określane są nic nam nie mówiącymi skrótami, nazwami czy symbolami. Część z nich może wpływać bezpośrednio na nasze zdrowie, a w przypadku innych możemy mieć tylko podejrzenia o ich szkodliwości. Dlatego starajmy się wybierać takie mydła, które tych sztucznych składników nie mają lub mają ich stosunkowo niewiele. Mydła naturalne nie zostają w tyle w kategorii "Skuteczność". Mydeł, które sztucznych dodatków mają dużo możemy używać sporadycznie, np. myjąc nimi dłonie zabrudzone smarami, farbami czy innymi środkami. Na co dzień powinno się używać jednak mydeł naturalnych, o prostym składzie, pozbawionych nadmiaru sztucznych składników lub tych, które mają ich niewiele. Przykładem skutecznego mydła naturalnego jest mydło Aleppo. Jest wiele rodzajów tego mydła i każdy powinien znaleźć takie, które będzie dla niego najlepsze. O mydłach Aleppo więcej napiszę innym razem.

Nawilżające – Ideałem jest by, skóra po umyciu mydłem pozostała nawilżona, byśmy nie odczuwali, że stała się wysuszona czy „ściągnięta”. Właściwemu nawilżeniu skóry sprzyja duża zawartość tłuszczu w mydle. Powszechnie uważa się, że lepiej w mydłach sprawdza się tłuszcz pochodzenia roślinnego. Takich tłuszczów pochodzenia roślinnego jest bardzo wiele. Do wyrobu mydeł używa się najczęściej oliwy z oliwek, oleju palmowego, oleju laurowego, oleju kokosowego. Stanowią one bazę mydła. Inne oleje są z reguły droższe, więc stanowią uzupełnienie olejów bazowych. Im więcej olejów jest w gotowym mydle, tym właściwości mydła powinny być bardziej nawilżające. W procesie wytwarzania przywołanych wyżej mydeł Aleppo stosuje się oliwę z oliwek oraz olej laurowy. Dobranie odpowiednich proporcji tych olejów decyduje o właściwościach mydła i akurat w przypadku tych dwóch olejów większemu nawilżeniu skóry sprzyja oliwa z oliwek. Mydła z większą ilością droższego oleju laurowego mają większe właściwości antyseptyczne i regeneracyjne. Innym przykładem mydeł dobrze nawilżających skórę są mydła marsylskie. Mają one w swoim składzie co najmniej 72% olejów, co stanowi bardzo dużą ilość i dzięki temu doskonale nawilżają skórę. Można także znaleźć mydła zawierające większą ilość olejów np. mydła marki NYONS zawierające aż 82% olejów.


Naturalne – Naturalność mydła wydaje się cechą, którą można łatwo zdefiniować. Mydłem naturalnym jest to mydło, które powstaje z surowców występujących w naturze. Proste? No właśnie niekoniecznie. Czy naturalnym będzie mydło, które zabarwimy naturalnym barwnikiem albo dodamy do niego naturalnego olejku odpowiadającego za zapach? Formalnie będzie mydłem naturalnym, ale w powszechnym mniemaniu mydło naturalne to takie, która ma bardzo prosty skład i im mniej składników zawiera, tym jest lepsze. Są pewne osoby, które uważają, że do mydeł nie powinno dodawać się nadmiaru, nawet naturalnych, składników, które będą poprawiać jego zapach, kolor czy właściwości, gdyż nadmiar składników sprawia, że mogą się wśród nich znaleźć np. składniki uznawane za potencjalne alergeny lub substancje uczulające.

Wydajne – Wydajność mydła wiąże się z tym na jak długo nam mydło wystarczy. Bardziej wydajne są mydła w kostce niż te w płynie, a wśród tych mydeł w kostce, wydajniejsze są te, które są twarde, z których zdążył odparować nadmiar np. wody. Takimi bardzo wydajnymi mydłami w kostce są np. mydła Aleppo. Proces ich wytwarzania wymaga kilkumiesięcznego schnięcia, co sprawia, że mydło podczas późniejszego używania tak łatwo się się nie rozpuszcza. Trzeba jednak zaznaczyć, że używanie tego mydła wymaga także odpowiedniego jego przechowywania. Nie powinno ono swobodnie leżeć na rancie zlewu czy wanny, gdyż utrudni to swobodne ściekanie z niego nadmiaru wody i odparowanie wody z jego powierzchni. Dlatego powinno używać się podkładek pod mydło wykonanych np. z drutu lub drewnianych patyczków. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie zwykłego kubka jako podstawki pod mydło. Dobrym rozwiązaniem jest także używanie mydła na sznurku, które można zawiesić w sposób umożliwiający swobodne ściekanie wody. Widzieliście takie mydła?

Pachnące i kolorowe – Pięknie pachnące i pięknie wyglądające mydła zawsze przyciągają naszą uwagę. Piękne zapachy i piękne kolory można łatwo uzyskać dodając do mydeł różnych substancji zapachowych czy koloryzujących. Oczywiście więcej możliwości mamy używając substancji syntetycznych, ale substancje naturalne także pozwalają nadawać mydłom pożądany zapach czy kolor. Tak jak wspomniano wcześniej te naturalne substancje mogą być także alergenami. Należy więc zwracać uwagę na skład mydła, by unikać tych, które mogą uczulać. Naturalne substancje zapachowe i koloryzujące z reguły trudniej jest pozyskać, są droższe i w masie mydlanej zachowują się w mniej przewidywalny sposób. Dlatego niektórzy producenci idą na skróty i dodają do mydeł sztuczne składniki, które czynią mydła kolorowymi i pachnącymi. W mojej ocenie, kolor i zapach mydła nie powinny odgrywać najważniejszej roli. Jeśli mydło nie ma odrzucającego zapachu i jest on akceptowalny dla użytkownika, to nie powinniśmy kierować się zapachem przy wyborze mydła. Są jednak osoby, dla których ładnie wyglądająca i ładnie pachnąca kostka stojąca na mydelniczce jest ważna. Na rynku jest bardzo wiele mydeł, które ładnie pachną i ładnie wyglądają. Są to głównie tanie mydła dostępne w dyskontach, marketach, które wprawdzie są atrakcyjne, ale mają nie zawsze pożądane składniki. Można jednak spotkać się z mydłami pięknie pachnącymi i pięknie wyglądającymi, które choć nie są w 100% naturalne (właśnie ze względu m.in. na barwniki i środki zapachowe), to zawierają wiele cennych składników w postaci głównie olejów. Niekwestionowanymi mistrzami w mydlarskim rzemiośle są Francuzi. We Francji jest wiele zakładów mydlarskich, wśród których są zakłady rzemieślnicze produkujące bardzo dobrej jakości mydła naturalne, ale także te „mniej” naturalne, które wielu urzekną swoim zapachem i kolorem. Przykładem takich rzemieślniczych wyrobów są mydła marki FouFour. Są one szeroko dostępne w Polsce, głównie w sklepach internetowych. Można je nabyć m.in w sklepie grandi.pl, w którym jest szeroki wybór tych mydeł. Sklep ten dysponuje także mniej znanymi w Polsce mydłami marki Nyons, które także warto wypróbować.

Dobrze pieniące się – Tutaj nie spodziewajmy się cudów po mydłach naturalnych. Gęstą, bujną pianę dają mydła zawierające sztuczne substancje pieniące. Wśród nich najbardziej znane są SLS i SLES. O właściwościach tych substancji pewnie wiele słyszeliście, więc nie będziemy tu się na nimi rozwodzili. Nie znam mydeł naturalnych, które pieniłyby się tak pięknie jak tanie mydła z dyskontu. Bujna piana nie jest dla mnie cechą priorytetową w mydle, więc nie biorę tego pod uwagę przy wyborze mydła.

A Wy na co zwracacie uwagę przy wyborze mydła? Jakie cechy mydeł są dla Was najważniejsze? Jakie mydła uważacie za dobre? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Co zrobić, aby mydło w łazience nie zrobiło się miękkie i rozwodnione?

 W obecnych czasach mamy bardzo duży wybór mydeł w kostce. Zdecydowana większość z nich to mydła, które zawierają w sobie substancje utwardzające i zabezpieczające mydło przed nadmiernym rozmiękczeniem. Na rynku jest dostępnych jednak całe mnóstwo mydeł naturalnych, które takich substancji są pozbawione. Mydła takie pozostawione na dłuższy czas w mydelniczce czy na rancie zlewu bądź wanny potrafią „nabrać” wody i zmienić swoją konsystencję. Przestają być twarde, a stają się rozmiękczoną masą. Są wówczas nieporęczne i bardzo szybko się zużywają. Jak temu zapobiec? W internecie znajdziecie wiele mydelniczek, które miałyby temu przeciwdziałać. Każda z nich ma zapewnić swobodny odpływ nadmiaru wody z mydła oraz umożliwić jego wysuszenie. W teorii wszystko wygląda pięknie i prosto. Rzeczywistość bywa jednak zupełnie inna. Wiele lat używam mydeł w kostce i wiem, że: nie powinno się zostawiać ich leżących na rancie zlewu czy wanny, nawet jeśli jest on specjalnie wyprofilowany, gdyż my

Mydło z dziegciem z Newskaja Kosmetika

Czym jest dziegieć? Dziegieć to gęsta, smolista substancja powstająca podczas tzw. suchej destylacji drewna bądź kory drzew czy krzewów. Najczęściej spotykamy dziegieć sosnowy, brzozowy, bukowy i jałowcowy. Z uwagi na to, że ma on właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne był wykorzystywany w leczeniu chorób skóry np. łuszczycy. Obecnie stanowi składnik kosmetyków mających wpływać na choroby skóry. Najczęściej spotykamy go w mydłach przeznaczonych do skóry z problemami dermatologicznymi takimi jak łuszczyca czy egzema. Można spotkać go także w mydłach przeznaczonych do mycia włosów z łupieżem. Mydła z dziegciem posiadają bardzo charakterystyczny zapach przez wielu określany jako zapach smoły lub wędzarni. Jest to zapach silnie wyczuwalny, którego nie można pominąć. Przez wielu jest jednak lubiany. W ofercie polskich sklepów zarówno stacjonarnych jak i internetowych jest dość duży wybór mydeł zdziegciem . Jednym z najszerzej dostępnych jest mydło z dziegciem brzozowym produkowane prze

Mydło Aleppo

 Skąd wzięło się mydło Aleppo? Aleppo to miasto w Syrii, które jest nieprzerwanie zamieszkiwane od co najmniej 1800 r. p.n.e., chociaż początki osadnictwa w tym rejonie sięgają już 6 tysiąclecia p.n.e. To miasto z bogatą historią, a jego najsłynniejszym zabytkiem jest cytadela Kalat Halab. W mieście tym i jego okolicach już w starożytności opracowano recepturę oraz metody wytwarzania mydła z oleju laurowego i oliwy z oliwek. Dzisiaj mydło to nazywamy mydłem Aleppo, mydłem Alep, mydłem Ghar lub najprościej mydłem laurowym. Do Europy mydło to zostało sprowadzone przez francuskich krzyżowców w czasie krucjat w XIV wieku, chociaż już starożytni Rzymianie znali to mydło. W samym Aleppo i jego okolicach znajduje się wiele manufaktur, w których wytwarzane jest to mydło. Do dzisiaj produkowane jest według tradycyjnych receptur. Jest to mydło naturalne, wytwarzane z olejów roślinnych. Klasyczne mydła z Aleppo wytwarzane są tylko z oleju laurowego i oliwy z oliwek z dodatkiem wody i wodorotlenk